pátek 6. února 2015

Audiovizuální (AV) technika v domácnosti

Úkolem audiovizuální (AV) techniky je přinášet lidem zábavu, informace a kulturu. Určitě sami uznáte, že svět techniky kolem nás se mění velice rychlým tempem – vzpomeňte si třeba na to, jak vypadal televizor, na kterém jste sledovali finálový hokejový zápas na olympijských hrách v Naganu. Tedy v roce 1998. Asi má jen málo společného s televizorem, který máte v obývacím pokoji nyní.
Ještě výraznějším vývojem prošel svět počítačů a informační techniky. Není to tak dávno, kdy počítače zabíraly místo o velikosti srovnatelné s menší garsoniérou a nyní se notebooky a tablety vejdou i do menší kabelky.




Stále ale existuje skupina uživatelů, kteří dávají přednost čistému stereofonnímu zážitku z vinylových gramodesek nebo digitálních nosičů s vysokou kvalitou záznamu. Pro ně je určena skupina produktů, které zůstávají věrné tradičním principům.

Televizor nebo počítač?

Televizor se ale nezměnil jen vizuálně, podstatnější změny proběhly v jeho funkčnosti. Většina televizorů na současném trhu není pouhým prostým přijímačem pozemního nebo satelitního vysílání, ale skutečným centrem domácí zábavy. Nabízejí drátové nebo bezdrátové (WiFi) připojení do počítačové sítě a není složité do nich nainstalovat aplikace podle vkusu a  potřeb uživatele. Prostřednictvím jednoduchého uživatelského menu lze tak využít třeba služeb virtuální videopůjčovny nebo zavolat kamarádovi na druhém konci světa prostřednictvím aplikace Skype.
Kromě tradičního dálkového ovladače reagují některé televizory na gesta a hlasové povely. Mávnutím rukou tak lze třeba přepnout program. Je to možná úsměvné, ale pro zdravotně postižené osoby je tato funkce skutečnou pomocí.

Televizor může ale i pomáhat řízení celé domácnosti. Je možné do něj nainstalovat program, pomocí kterého lze dle vašich požadavků nastavit vytápění, klimatizaci, ventilaci, rolety, žaluzie, ohřev teplé vody, alarm a další zařízení ve vašem domově. Stejně tak můžete připojit i lednici a zajistit si tak dokonalý přehled o stavu vašich zásob. Pokud bude některá potravina docházet, obdržíte upozornění prostřednictvím televizoru.


Připojení je základ

Hudba i videa jsou stále častěji distribuovány pomocí různých internetových služeb. Výrobci spotřební elektroniky standardně předpokládají, že váš nový telefon, tablet nebo televizor bude připojen k internetu a nabízejí množství možností, abyste spojení se světem maximálně využili.
Dlouhodobý pokles počtu prodaných hudebních nosičů jde ruku v ruce s mnohonásobným nárůstem prodeje hudby na internetu. Stejně tak sledování hudby a filmů online má miliony příznivců. Toto jen potvrzuje jednoznačný trend – multimediální obsah je stále častěji uživatelům dodáván prostřednictvím internetu a datových sítí.


Máte doma domácí síť?

Není to tak dávno, kdy nám bohatě stačilo připojit jeden počítač v domácnosti k internetu a byli jsme spokojeni. Současné domácnosti už ale ve většině případů disponují více zařízeními, které připojení k internetu vyžadují – ať už se jedná o notebooky, tablety, chytré telefony, televizory nebo Blu-ray přehrávače. Ideální je tedy instalace domácí sítě.

Bezdrátové sítě nabízejí dnes již obstojnou rychlost přenosu dat, nejvyšší rychlost a spolehlivost ale stále poskytuje drátové připojení. Propojení kabelem je vhodné nejen pro počítač v domácí pracovně, ale také pro televizor, případně pro nahrávací zařízení. Rychlost připojení k internetu oceníte nejen při sledování filmů.

Výhodou nastavení domácí sítě je také rychlost a bezproblémovost přenosu dat z jednotlivých zařízení. Snadno pak můžete archivovat a sdílet rodinné fotografie, stejně tak můžete obrázky i pomocí bezdrátového přenosu na tiskárnu jednoduše vytisknout. Můžete zpracovat prezentaci na počítači ve své pracovně a prohlédnout si ji na televizoru v obývacím pokoji. Možnosti jsou skoro neomezené.

Nastavení domácí sítě není složité, řada výrobců myslí i na laické uživatele a snaží se své produkty a také jejich připojení zjednodušit. Pokud si ale nebudete vědět rady, vždy se můžete obrátit na odborníky, kteří vám s celým projektem domácího propojení pomohou.

Chytré bydlení – novinka pro moderní domácnosti

Spojení audiovizuální a informační techniky proniká do všech oborů, nejinak je tomu i v našich domovech. Koncept chytré domácnosti představuje moderní bydlení zajišťující vysoký komfort a provozní úspory díky vyspělým technologiím. S nabídkou konceptu chytrého bydlení tak přichází stále více firem. Stává se součástí projektu nového domova – u novostaveb je to více než prozřetelné. Projektant může navrhnout umístění televizorů, reproduktorů a přehrávačů domácího kina, vymyslí strukturu domácí sítě a vše zanese do výkresu, který pak elektroinstalační firma promění v realitu.
Do konceptu chytré domácnosti řadíme vytápění a klimatizaci, umělé a přírodní osvětlení, elektroinstalaci, zabezpečení, multimediální a komunikační technologie, internetové připojení nebo počítačovou síť.

Výrobci se snaží, aby byly jednotlivé součásti AV techniky a jejich propojení jednoduché, ne vždy je ale snadné zapojit svépomocí všechny komponenty správně a bez zbytečného rozčilování. Můžete svěřit výběr techniky a její instalaci odborníkům a poté se jen těšit z výsledků jejich práce.


Pokrok především

Poslední desetiletí jsou charakteristická překotným vývojem audiovizuální techniky. Od analogu jsme přešli k digitálu, od soukromého ke sdílenému. Hranice technických možností se stále posouvají a pokrok jde tak rychle kupředu, že jsme často překvapeni, jaké vize se staly skutečností a co nového výrobci uvádějí do praxe.

Koncept chytré digitální domácnosti nabízí snadnou obsluhu při maximálním využití audiovizuální techniky. Přitom myslí i na to, že ovládání by měli zvládnout všechny věkové kategorie – od dětí až po seniory. Svěřte se bez obav do rukou specialistů na koncept chytré domácnosti, upraví všechny součásti AV systému ve vaší domácnosti dle vašich přání a požadavků.

Nezapomeňte, že každá AV technika potřebuje pravidelnou údržbu. Nevíte-li si s údržbou rady, či Vám AV technika nefunguje tak jak má, obraťte se na specializovanou firmu. Jednou z takovýchto firem je C-mont s.r.o., společnost, která Vám zaručí nejen servis audiovizuální techniky, ale i komplexní služby v oblasti audiovizuální techniky.

7 komentářů:

  1. Skvěle sepsané, díky mockrát. Mým dlouhodobým snem bylo doma mít nějaký pořádný audiovizuální systém ideálně doplněný nějakým projektorem. Bohužel jsem ale zjistil, že pokud člověk chce kvalitní projektor, tak musí sáhnout hluboko do kapsy. O tom mě přesvědčil i pán, se kterým jsem řešil zapůjčení projektoru na jednu akci, na které jsem se podílel.

    OdpovědětVymazat
  2. Mě hrozně štve, že doma prakticky nemůžu poslouchat hudbu. Mám doma sice dobrý audiosystém, ale kvůli sousedům ho můžu mít maximálně tak na 20% hlasitosti. Jediné místo, kde si hudbu můžu užít naplno je moje auto. Tam je ale poslech opravdu zážitek. Hlavně teda od té doby, co jsem si pořídil silnější zesilovač.

    OdpovědětVymazat
  3. Nerada se chlubím, ale my teda u nás doma máme ozvučení místnosti na opravdu špičkové úrovni. Manžel je totiž velký fanoušek do audiotechniky. Někdo by možná řekl, že i fanatik. A právě díky tomu doma máme opravdu vymazlený audiosystém, na kterém je radost si cokoliv poslechnout. Dokonce i akustiku máme v našem obýváku opravdu vychytanou.

    OdpovědětVymazat
  4. My si nedávno do obýváku pořídili novou televizi a reprosoustavu a můžu vám říct, že to propojování bylo opravdu peklo. Zvlášť pro člověka jako jsem já, který se v těch kabelech zrovna dvakrát nevyzná. Naštěstí ale všechno funguje a hraje. Jen teda ty kabely jsou teď všude. Mám ale objednané nějaké příchytky kabelů, které toto snad vyřeší.

    OdpovědětVymazat
  5. V naší domácnosti je spousta audiotechniky, jelikož manžel i syn jsou velkými fanoušky muziky a oba hrají na kytaru. Manžel má baskytaru a syn elektroakustickou kytaru, proto jakmile se blíží jejich narozeniny, začnu ihned hledat na e-shopech nové kytarový efekty, které by se jím mohly hodit k jejich aparatuře.

    OdpovědětVymazat
  6. Ona taková instalace AV techniky není vůbec nic jednoduchého. Taky jsem se s tím nedávno setkal na vlastní kůži. Sháněl jsem totiž pronájem konferenčních prostor v Praze na jednu firemní konferenci a bylo k tomu potřeba zařídit i nějakou AV techniku. V prostoru, který jsme si pronajali sice už nějaké ozvučení a projektor měli, ale naše požadavky byly trochu vyšší. Nakonec jsem právě obsluhu a instalaci této techniky raději svěřil jedné firmě, která se tím zabývá.

    OdpovědětVymazat
  7. Super článek. Na co se ale podle mě docela zapomíná je to, aby vaše domácí AV technika byla kompatibilní s nábytkem, který doma máte. My jsme si například nedávno koupili novou televizi a zjistili jsme, že je prostě moc velká na obývací stěnu, kterou jsme doma měli. Společně s novou televizí jsme tedy nakonec byli nuceni investovat i do jiné obývací stěny.

    OdpovědětVymazat